ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ogrody i skanseny > Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu - Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu - Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Zagroda Felicji Curyłowej znajduje się w malowniczej wsi Zalipie, położonej na Powiślu Dąbrowskim. Choć wieś jest niepowtarzalna w swoim rodzaju, nie jest jedyną w tym regionie, gdzie od kilku pokoleń pielęgnuje się i rozwija zwyczaj malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne. Zdobnictwo to powstało prawdopodobnie w końcu XVIII wieku i związane było z zanikiem... przeczytaj wszystko »
Adres
Zalipie 135
33-210 Olesno
Małopolskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny

Zagroda Felicji Curyłowej znajduje się w malowniczej wsi Zalipie, położonej na Powiślu Dąbrowskim. Choć wieś jest niepowtarzalna w swoim rodzaju, nie jest jedyną w tym regionie, gdzie od kilku pokoleń pielęgnuje się i rozwija zwyczaj malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne. Zdobnictwo to powstało prawdopodobnie w końcu XVIII wieku i związane było z zanikiem dymnych chat. Kobiety malowały wapnem na zakopconych ścianach plamy, zwane „packami”, aby choć trochę rozjaśnić i upiększyć wnętrza swoich domów.

Felicja Curyło

Propagatorką tej unikatowej sztuki ludowej, była wybitna malarka Felicja Curyło (1903-1974). Dom artystki już za jej życia był licznie odwiedzany i przez lata stał się najważniejszym miejscem dla wszystkich zainteresowanych sztuką ludową.

Obiekt został zachowany w identycznej postaci, jak za życia malarki. W sieni uwagę zwraca czarna powała z białymi wzorami malowanymi glinką. Jest to technika nawiązująca do najstarszej tradycji zalipiańskiego malowania. Ściany przyozdobione są malowankami na papierze i wycinankami. W izbach powały i ściany są bogato zdobione malaturami wykonanymi bezpośrednio na tynku oraz „dywanami” i makatkami malowanymi na papierze. Wyeksponowany jest tradycyjny strój powiślański, własnoręcznie wykonany przez Felicję Curyłową. Wystrój izb uzupełniają wyroby z kolorowej bibuły: pająki, rózgi weselne i kolorowe bukiety. Bardzo bogato zdobionym pomieszczeniem jest kuchnia. Tu przede wszystkim wyróżnia się tradycyjny piec, wymalowany na niebiesko i pokryty wielobarwną malaturą o roślinnych motywach.

Stefania Łączyńska

Nieopodal chaty Felicji Curyło można zwiedzić bogato zdobioną chatę z pełnym wyposażeniem, należącą w przeszłości do znakomitej malarki i poetki Stefanii Łączyńskiej. Budynek ten jest reprezentatywnym przykładem tradycyjnej sztuki zdobniczej na Powiślu Dąbrowskim. Miejsce to daje szersze spojrzenie na twórczość ludową regionu i jest jedyną możliwością wejścia do wnętrza malowanego domu. Inne zdobione malaturami budynki mieszkalne na tym terenie, to nie skanseny tylko zamieszkałe domostwa.

Pozostałe obiekty

Obok tych dwóch „bogatych” domów pod względem zdobniczym jak i wyposażenia stoi całkiem odmienna w swoim charakterze, chata zwana chatą biedniacką. Jest to budynek zrębowy, jednoizbowy w którym pod jednym dachem znajdują się też pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze (obora, chlewik).

Chatę wyróżnia dach pokryty strzechą i bielone ściany wapnem. Jedynym zdobniczym elementem są piękne malatury roślinne namalowane na ścianach zewnętrznych budynku.

Na terenie mini skansenu znajdują się jeszcze dwa budynki: dawna obora w której obecnie znajduje się sala przeznaczona na warsztaty muzealne i kasa muzealna oraz stodoła w której można obejrzeć dawny sprzęt rolniczy i transportowy (wozy, sanie).

Tradycyjne malatury w Zalipiu można także oglądać na remizie strażackiej, przedszkolu oraz szkole podstawowej. Na szczególną uwagę zasługuje kościół parafialny. Całe jego wnętrze pokryte jest skomponowanymi motywami kwiatowymi, a w kaplicy św. Błażeja wyeksponowane są unikatowe szaty liturgiczne wyhaftowane w zalipiańskie wzory przez lokalne malarki.

Konkurs „Malowana Chata”

Wiosną każdego roku Zalipie ożywa za sprawą konkursu „Malowana Chata”. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dom Malarek, jest skierowane do artystek i artystów ludowych. W przedsięwzięciu tym bierze co roku udział około 100 osób z regionu Powiśla Dąbrowskiego. Z pewnością jest to najlepszy czas, by odwiedzić Zalipie i okolice.

Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
08:00 - 16:00
środa środa 08:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 17:00
piątek
08:00 - 16:00
sobota
08:00 - 16:00
niedziela
09:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa środa 10:00 - 18:00
czwartek
09:00 - 17:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
09:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 12.00 PLN
ulgowy 9.00 PLN
rodzinny 28.00 PLN
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 50.00 PLN
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci
ul. Ignacego Mościckiego 29
33-100 Tarnów
Małopolskie
broń i militaria, dokumenty, niepodległość, przedmioty użytkowe, region, wojna - inne konflikty, wojsko tak
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Muzeum Zamek w Dębnie
Dębno 189
32-852 Dębno
Małopolskie
malarstwo, rzemiosło artystyczne, wnętrza i życie codzienne tak
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
ul. Rynek 20-21
33-100 Tarnów
Małopolskie
archeologia, broń i militaria, dokumenty, miasto, region, wnętrza i życie codzienne tak
Agenda - Romowie. Historia i Kultura
Romowie. Historia i Kultura
Wystawa stała
Muzeum Etnograficzne
ul. Krakowska 10
33-100 Tarnów
Małopolskie
etnografia tak
Agenda - Stała wystawa fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”
Stała wystawa fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”
Wystawa stała
Galeria „Panorama”
ul. Plac Dworcowy 4
33-100 Tarnów
Małopolskie
malarstwo tak
Agenda - W kontuszu i przy szabli – Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków
W kontuszu i przy szabli – Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków
Wystawa stała
Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej
ul. Rynek 1
33-100 Tarnów
Małopolskie
broń i militaria, malarstwo, przedmioty użytkowe, rzemiosło artystyczne, wnętrza i życie codzienne tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.