ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > muzea > Muzeum Pamięci Sybiru
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Pamięci Sybiru

Zapraszamy do miejsca, gdzie ożywa historia cierpienia i walki o przetrwanie. Miejsca, w którym wszystkie opowieści zamykają się w jednym słowie - Sybir. Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiadamy o... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. H. Sienkiewicza 26
15-092 Białystok
Podlaskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny
parking bezpłatny
parking bezpłatny
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami

Zapraszamy do miejsca, gdzie ożywa historia cierpienia i walki o przetrwanie. Miejsca, w którym wszystkie opowieści zamykają się w jednym słowie - Sybir.

Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiadamy o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. Mówimy także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Łączymy wyniki badań i narrację historyków ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Pokazujemy ogromne emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach, przenosząc zwiedzających w niezwykłą krainę – tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.

Muzeum Pamięci Sybiru ulokowane jest w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego. W latach 1940–1941 oraz w 1944 roku tu właśnie Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, aby deportować ich na Sybir. Stąd w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta. Oryginalny rosyjski wagon towarowy, będący symbolem tamtych dramatycznych chwil, stoi dziś wewnątrz budynku Muzeum na torach ciągnących się wzdłuż starej bocznicy. Pełni rolę bramy, przez którą zwiedzający wchodzą na wystawę.

Prosta bryła dawnego magazynu, zbudowana z betonu i czerwonej cegły, kryje w sobie wystawę główną. Z kolei w przylegającym do niego nowoczesnym budynku, pokrytym w całości stalową blachą, znajduje się sala konferencyjna, zaplecze administracyjne, magazynowe i konserwatorskie oraz restauracja serwująca dania kresowe. W Muzeum są też pracownie edukacyjne i księgarnia.

Obok budynku Muzeum wyrósł las stalowych słupów o wieloznacznej symbolice: z jednej strony mogą przywodzić na myśl stracone istnienia, ludzi, którzy na Sybir wyjechali i nigdy z niego nie wrócili, z drugiej zaś – bezkresną i mroźną syberyjską tajgę.

Misja

Naszą misją jest badanie i upamiętnianie historii ludzi rzuconych przez los w olbrzymią otchłań rozciągającą się między górami Ural a Oceanem Spokojnym, w otchłań ludzkiego upadku i nieludzkiej wręcz siły przetrwania: gdzieś między Syberię a Sybir.

Poprzez pryzmat losów Polaków i innych obywateli wielonarodowej Rzeczypospolitej pokazujemy uniwersalne prawdy o ludzkim okrucieństwie i o braterskiej sile przetrwania, o ideologicznym szaleństwie totalitaryzmów i o podstawowych wartościach moralnych wypracowanych przez cywilizację.

Zbiory

Niepozorna kamizelka, zniszczony garnek, zabrudzona szmatka z wyszytym obrazkiem… Może dla kogoś to nic niewarte, stare i anonimowe przedmioty – dla nas to bezcenne relikwie skrywające historie ich właścicieli: dziecka, które przetrwało mrozy zawinięte w zdecydowanie za duże ubranie; rodziny, która miała w czym ugotować zdobyte z narażeniem życia pożywienie; żony i córek, które znalazły w sobie siłę do przetrwania dzięki jednej, tak nietypowej wiadomości od męża i ojca.

Tysiące naszych eksponatów – dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku – przemawiają do nas nieustannie. Opowiadają w niezwykle obrazowy sposób, poruszają wyobraźnię. I nigdy nie kłamią.

Przechowujesz pamiątki z dawnych lat, które powoli, ale bezpowrotnie niszczeją i coraz mniej osób interesuje ich pochodzenie? Przekaż je do Muzeum Pamięci Sybiru. Zadbamy o nie, zabezpieczymy przed upływem czasu i damy im nowe życie, pokazując je tysiącom ludzi i opowiadając ich historie.


Oferta komercyjna

- sklep z pamiątkami

Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
WWW www.sybir.bialystok.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:30 - 17:00
środa
09:30 - 17:00
czwartek
09:30 - 17:00
piątek
09:30 - 17:00
sobota
10:30 - 18:00
niedziela
09:30 - 17:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 25.00 PLN
ulgowy 20.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 7
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Bezkres Sybiru
2024.12.07-2025.05.04 Bezkres Sybiru
Wystawa czasowa
Muzeum Pamięci Sybiru
ul. H. Sienkiewicza 26
15-092 Białystok
Podlaskie
II wojna światowa, martyrologia, sztuka współczesna
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Muzeum Pamięci Sybiru
ul. H. Sienkiewicza 26
15-092 Białystok
Podlaskie
martyrologia
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.