ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

poziom turturi
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959 kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej 13. Ówczesne muzeum gromadziło zbiory dotyczące działalności wszelkiego rodzaju polskich... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Gdańska 13
90-706 Łódź
Łódzkie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959 kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej 13. Ówczesne muzeum gromadziło zbiory dotyczące działalności wszelkiego rodzaju polskich ruchów lewicowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych działających na terenie Łodzi i regionu.

Z dniem 1 stycznia 1990 roku – w wyniku przemian ustrojowych – MHRR przemianowano na Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, nadając placówce nowe cele statutowe i nakreślając wyzwania służące popularyzacji wiedzy historycznej, w szczególności tej dotyczącej idei wolnościowych i niepodległośćiowych. Muzeum stało się miejscem edukacji i upowszechniania wiadomości o polskich drogach do niezależności. Zadaniem placówki jest odkrywanie wielonurtowości i różnorodności w patrzeniu na to czym jest polska tożsamość oraz jakie jest znaczenie niepodległości. Służą temu zarówno wystawy – sięgające niekiedy początków naszej państwowości – jak i codzienna praca edukacyjna i popularyzatorska. Muzeum jest także miejscem integracji łódzkiego środowiska historycznego. Spotkania autorskie, panele dyskusyjne i konferencje służą twórczej wymianie myśli i transferowi wiedzy akademickiej do szerokich rzesz społeczeństwa Łodzi i okolic.

Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także gromadzenie zbiorów związanych z działalnością polskich ruchów niepodległościowych i martyrologii obywateli polskich różnych narodowości i kultur. Obecnie Dział Zbiorów posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z przełomu XIX i XX wieku, dwudzistolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRLu. Zbiory zawierają również wiele unikatowych materiałów do dziejów Łodzi i okręgu łódzkiego.

Siedziba Główna MTN-Łódź, ul. Gdańska 13 – mieści się dawnym budynku więziennym zbudowanym w latach 1883–1885, przy ówczesnej ul. Długiej (dziś Gdańska). Carskie więzienie przeznaczone było przede wszystkim dla więźniów politycznych – m.in. działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej i innych ruchów niepodległościowych. Na obecnym dziedzińcu zewnętrznym ustawiona wówczas była szubienica, na której wielu naszych rodaków straciło życie. Funkcję więzienną budynek spełniał także poprzez okres I wojny światowej, dwudziestolecie międzywojenne, a także w czasie okupacji niemieckiej i po zakończeniu II wojny światowej. W dwóch ostatnich okresach było to miejsce odosobnienia przeznaczone dla kobiet. Więźniarkami były m.in Halina Szwarc (wybitna agentka AK-owskiego wywiadu) i Maria Eugenia Jasińska (harcerka, żołnierz ZWZ i AK, bohaterka akcji “Dorsze”).


Facebook
Youtube
WWW www.muzeumtradycji.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa środa 10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 10.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 5
Dodatkowe informacje

 Zwiedzenie indywidualne wszystkich Oddziałów bilet ważny 7 dni 20 zł. 

kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Kuźnia Romów
ul. Wojska Polskiego 84
91-809 Łódź
Łódzkie
martyrologia
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Kuźnia Romów
ul. Wojska Polskiego 84
91-809 Łódź
Łódzkie
martyrologia
Agenda - Makieta Litzmannstadt Getto
Makieta Litzmannstadt Getto
Wystawa stała
Stacja Radegast w Łodzi
al. Litzmannstadt Ghetto 12
91-859 Łódź
Łódzkie
Agenda - Pomnik Zagłady Litzmannstadt Getto
Pomnik Zagłady Litzmannstadt Getto
Wystawa stała
Stacja Radegast w Łodzi
al. Litzmannstadt Ghetto 12
91-859 Łódź
Łódzkie
Agenda - Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953
Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953
Wystawa stała
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
ul. Gdańska 13
90-706 Łódź
Łódzkie
dokumenty, martyrologia, miasto, niepodległość tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.