ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ciekawe obiekty > Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej

poziom turturi
Głubczyce to kilkunastotysięczna przygraniczna miejscowość na południu woj. opolskiego. Charakteryzuje je bogactwo kultur (polskiej, czeskiej, niemieckiej), a urozmaicony krajobraz urzeka swoją różnorodnością. Najważniejszym miejscem w życiu każdej osady był plac handlowy, który po otrzymaniu praw  przez miasto stawał się placem centralnym nazywanym rynkiem. Głubczycki rynek ma... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Rynek 1
48-100 Głubczyce
Opolskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
dostępność
dostępność

Głubczyce to kilkunastotysięczna przygraniczna miejscowość na południu woj. opolskiego. Charakteryzuje je bogactwo kultur (polskiej, czeskiej, niemieckiej), a urozmaicony krajobraz urzeka swoją różnorodnością. Najważniejszym miejscem w życiu każdej osady był plac handlowy, który po otrzymaniu praw  przez miasto stawał się placem centralnym nazywanym rynkiem. Głubczycki rynek ma unikatowy w Europie kształt ćwierci koła, a jego teren znacznie opada z północy na południe, aż do rzeki Psiny.

W odbudowanym w latach 2006-2008 ratuszu swoją siedzibę ma Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Znajduje się w nim pięć działów: historii, sztuki, archeologii, etnografii i dział edukacji. Muzeum posiada bibliotekę podręczną z księgozbiorem merytorycznym.

Dział Etnografii

Dział etnografii gromadzi, eksponuje i opracowuje zabytki związane z kulturą i sztuką ludową. Szczególnym przedmiotem zainteresowania działu jest kultura ludowa ziemi głubczyckiej. Trzon zbiorów stanowią przedmioty darowane przez mieszkańców powiatu głubczyckiego lub ich potomków obecnie mieszkających w innych rejonach kraju.

Znajdują się tu przedmioty codziennego użytku, stroje, sprzęty gospodarstwa domowego oraz narzędzia związane z uprawą roli. Dział posiada także zbiór przedmiotów przywiezionych przez repatriantów z terenów wschodnich. Zbiory prezentowane są na stałej ekspozycji. Obejrzeć można m.in. wystawę sprzętów rolniczych ukazuje dawne metody uprawy roli i zbioru plonów.

Dział Edukacji

Dział edukacji zajmuje się prowadzeniem lekcji muzealnych, pomocą w organizowaniu wystaw, przygotowywaniem materiałów edukacyjnych. Gromadzi materiały edukacyjne oraz materiały pomocnicze w postaci np. kopii fotografii i dokumentów.

Dział Archeologii

Dział archeologii istnieje od momentu otwarcia placówki w odbudowanym ratuszu czyli od 2008 roku. Pierwsze zabytki pochodzą z przypadkowych znalezisk z terenu powiatu głubczyckiego oraz z badań archeologicznych przeprowadzonych podczas odbudowy Ratusza w Głubczycach.

W 2009 r. głubczyckie muzeum podjęło starania zinwentaryzowania zabytków archeologicznych pochodzących z dawnego muzeum w Głubczycach (zabytki z lat 1925 – 1942 pozyskane na terenie ziemi głubczyckiej), które obecnie są własnością Muzeum w Raciborzu. W 2010 r. za zgodą dyrekcji Muzeum w Raciborzu oraz z pomocą pracowników działu archeologii tegoż muzeum, zabytki te zinwentaryzowano i dużą część z nich wypożyczono na długoterminowy depozyt. Obecnie stanowią one kluczową część stałej ekspozycji archeologicznej. 

Wiosną 2012 r. muzeum zrealizowało projekt pt. „Dziedzictwo Kultury Ziemi Głubczyckiej – Spotkania z Archeologią, w ramach którego przeprowadzono lekcje archeologicznych w kilku wiejskich szkołach powiatu głubczyckiego. W trakcie zajęć przedstawiony został zarys archeologii regionu w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną, a dzieci i młodzież mogły zapoznać się z zabytkami archeologicznymi.

Od lipca do września 2012 roku muzeum przeprowadziło ratownicze badania archeologiczne Bramy Grobnickiej, w trakcie których odkryto kamienne relikty murów założenia bramnego oraz ruchomy materiał zabytkowy w postaci głównie fragmentów naczyń z czasów średniowiecza i nowożytności (Ok. 1000 fragmentów ceramiki z okresu XIII/XIV – XVIII w.). Odkryte relikty zostały częściowo odbudowane i można je podziwiać w formie trwałej ruiny.

Dział archeologii zajmuje się również sprawowaniem opieki nad stanowiskami archeologicznymi znajdującymi się na terenie podległym muzeum.

Oferujemy także lekcje muzealne o tematyce archeologicznej.

Dział Historii

Dział gromadzi szeroko rozumiane zabytki historyczne związane głównie z regionem głubczyckim oraz Śląskiem. W jego skład wchodzą m.in. dokumenty, banknoty, monety, militaria, pocztówki. W dziale historycznym znajduje się bogaty zbiór militariów z okresu II Wojny Światowej pochodzących głównie z miejsc w powiecie głubczyckim, w których przechodził front

i toczyły się nasilone walki. Zabytki te zostały pozyskane przez członków Stowarzyszenia Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej poprzez poszukiwań w terenie. W 2013 r. muzeum nabyło kolekcję 173 pocztówek przedstawiających miasta i wsie powiatu głubczyckiego z okresu od końca XIX w. do 1945 r.

Jednym z najważniejszych eksponatów w naszym muzeum jest kopia odnalezionej w 2002 r. Księgi Praw Miejskich Głubczyc z 1421 r. (oryginał księgi znajduje się w Archiwum Państwowym w Opolu).

Dział Sztuki

Dział sztuki w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej gromadzi, eksponuje i opracowuje dzieła sztuk plastycznych z zakresu malarstwa, grafiki i rzeźby oraz rzemiosła artystycznego. Trzon zbiorów stanowią zabytki sztuki lokalnej dawnej oraz współczesnej. Do najcenniejszych zabytków należy miedzioryt kolorowany F.B. Wernera przedstawiający widok miasta Głubczyce z lat między 1732-1752.

Od 2008 r. co rok w czerwcu lub lipcu w Głubczycach organizowany jest plener malarski artystów z Krakowa, którzy prowadzą także warsztaty dla młodzieży. Prace są następnie eksponowane na wystawie poplenerowej w muzeum.


Facebook
WWW muzeum-glubczyce.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 15:00
środa środa 10:00 - 15:00
czwartek
10:00 - 15:00
piątek
10:00 - 15:00
niedziela
12:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x

Muzuem jest otwarte w 2. i 4. niedzielę miesiąca.

Bilety
normalny 5.00 PLN
ulgowy 3.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 7
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 20.00 PLN
Dodatkowe informacje

Zwiedzanie z przewodnikiem następuje, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, dla grupy do 30 osób. Podział na mniejsze grupy jest ustalany indywidualnie.

kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Pradzieje Ziemi Głubczyckiej
Pradzieje Ziemi Głubczyckiej
Wystawa stała
Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej
ul. Rynek 1
48-100 Głubczyce
Opolskie
archeologia tak
Agenda - Skarb z Jabłonki
Skarb z Jabłonki
Wystawa stała
Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej
ul. Rynek 1
48-100 Głubczyce
Opolskie
archeologia, etnografia, region, sztuka tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.