ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > muzea > Żnińska Kolej Wąskotorowa - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Żnińska Kolej Wąskotorowa - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

poziom turturi
Już od ponad 120 lat, charakterystycznym elementem pałuckiego krajobrazu jest kolejka wąskotorowa, często ciągnięta przez zasapany parowóz. Dziś korzystają z niej głównie turyści, jednak na przełomie XIX i XX wieku Żnińska Kolej Powiatowa była głównym środkiem komunikacji w regionie,  przewożono nią płody rolne, towary, pocztę, natomiast do pracy, szkół i na targ... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Potockiego 4
88-400 Żnin
Kujawsko-Pomorskie
powiat żniński
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Już od ponad 120 lat, charakterystycznym elementem pałuckiego krajobrazu jest kolejka wąskotorowa, często ciągnięta przez zasapany parowóz. Dziś korzystają z niej głównie turyści, jednak na przełomie XIX i XX wieku Żnińska Kolej Powiatowa była głównym środkiem komunikacji w regionie,  przewożono nią płody rolne, towary, pocztę, natomiast do pracy, szkół i na targ dojeżdżali nią mieszkańcy Pałuk.

Okolice Żnina to dla twórców kolei trudny temat inżynieryjny. Specyfika terenu, liczne jeziora, wzgórza, często podmokły teren sprawiały, że budowa kolei normalnotorowej była w wielu przypadkach nierealna. Szybko więc XIX-wieczne, pruskie władze prowincji żnińskiej podjęły decyzję o zastosowaniu sprawdzonej już w Niemczech kolei wąskotorowej o prześwicie 600 mm. Już w 1894 roku oddano do użytku pierwsze odcinki łączące stolicę regionu Żnin z Rogowem i Ośnem oraz Gąsawą i Szelejewem. Powstał też szlak, którym przewożono towary do portu śródlądowego w Ostrówcach. W szczytowym okresie swego rozwoju kolejka, z zawrotną prędkością 20-25 kilometrów na godzinę, obsługiwała trasy o łącznej długości niemal 80 kilometrów. W żnińskiej lokomotywowni stacjonowało stale niemal 10 parowozów, sama zaś kolej powiatowa zatrudniała kilkadziesiąt osób, będąc tym samym jednym z największych pracodawców w regionie.

Kolej została wybudowana przez niemieckie wojska kolejowe z Berlina (II Regiment) w ramach ćwiczeń polowych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości sieć była nieustannie powiększana, korzystali z niej też Niemcy podczas II wojny światowej oraz PKP po ponownym zakończeniu działań wojennych. Regularne kursy trwały niemal do końca lat 60. Wtedy, niestety, wąskotorówkę zaczęły wypierać coraz powszechniejsze ciężarówki i autobusy, które przejęły przewóz większości towarów oraz pasażerów. Ostatecznie PKP zrezygnowała najpierw z kursów pasażerskich, później wygaszono też ruch towarowy. Na szczęście pozostawiono większość infrastruktury, co pozwoliło w połowie lat 70. na ponowne uruchomienie przewozów,  tym razem turystycznych na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.

Jeszcze w 1994 roku kolejka dojeżdżała przez Wenecję do Rzymu, gdzie na placu buraczanym zorganizowany został festyn z okazji 100-lecia wąskich torów na Pałukach. Dziś pałucka ciuchcia, po wielu przekształceniach własnościowych jest oddziałem Muzeum Ziemi  Pałuckiej w Żninie i rokrocznie przewozi niemal 100 tysięcy pasażerów, będąc jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek regionu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wyjątkowe walory Żnińskiej Kolei Wąskotorowej oraz chęć współpracy z innymi operatorami (polskimi, niemieckimi, francuskimi, holenderskimi, brytyjskimi) docenione zostały w środowisku kolejarskim, które przyznało jej organizację największej na Starym Kontynencie imprezy – Europejskiego Zlotu Kolei Wąskotorowych w październiku 2017 roku.


Facebook
WWW www.muzeumznin.pl
Obiekt otwarty sezonowo.
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:00
wtorek
08:00 - 16:00
środa
08:00 - 16:00
czwartek
08:00 - 16:00
piątek
08:00 - 16:00
Święta Godziny otwarcia
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:00
wtorek
08:00 - 16:00
środa
08:00 - 16:00
czwartek
08:00 - 16:00
piątek
08:00 - 16:00

Godziny otwarcia dotyczą wyłączne biura.

Rozkład jazdy dostępny jest na stronie Muzeum:
https://mzp.gminaznin.pl/rozklad-jazdy/


Cennik dostępny jest na stronie Muzeum:
https://mzp.gminaznin.pl/cennik-kolejka/

kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Z Biblią przez wieki
2024.11.28-2025.01.26 Z Biblią przez wieki
Wystawa czasowa
Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Plac Plac Wolności 1
88-400 Żnin
Kujawsko-Pomorskie
Dokładne miejsce wystawy
Galeria im. Tadeusza Małachowskiego
dokumenty, literatura
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Wieża Ratuszowa w Żninie
pl. Wolności 1
88-400 Żnin
Kujawsko-Pomorskie
Agenda - Historia żnińskiego drukarstwa
Historia żnińskiego drukarstwa
Wystawa stała
Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Plac Plac Wolności 1
88-400 Żnin
Kujawsko-Pomorskie
drukarstwo
Agenda - Muzeum sportów motorowodnych
Muzeum sportów motorowodnych
Wystawa stała
Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Plac Plac Wolności 1
88-400 Żnin
Kujawsko-Pomorskie
sport i turystyka
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.