ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > galerie > Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1

poziom turturi
Logika prowadzi nas od punktu A do B, wyobraźnia zabierze nas wszędzie – przywołajmy słowa Alberta Einsteina, mówiąc o sztuce i kulturze, zjawiskach społecznych, w których  fantazja i inwencja twórcza są najważniejsze.  Podążając za tym, co najciekawsze, odkrywcze, zachęcające do refleksji, czujemy się zobowiązani do tworzenia oblicza CSW ŁAŹNIA potrafiącego przyjąć... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Logika prowadzi nas od punktu A do B, wyobraźnia zabierze nas wszędzie
– przywołajmy słowa Alberta Einsteina, mówiąc o sztuce i kulturze, zjawiskach społecznych, w których  fantazja i inwencja twórcza są najważniejsze. 

Podążając za tym, co najciekawsze, odkrywcze, zachęcające do refleksji, czujemy się zobowiązani do tworzenia oblicza CSW ŁAŹNIA potrafiącego przyjąć wyzwania cywilizacyjne czasu, w jakim żyjemy, dbając o piękno i prawdę.

CSW ŁAŹNIA stawia sobie za główny cel prezentację i upowszechnianie uniwersalnych wartości sztuki współczesnej, będącej częścią światowego dziedzictwa kultury. Naszą misją jest ukazywanie najnowszych zjawisk artystycznych w procesie ich przemian, reagowanie na aktualne zjawiska kulturalno-cywilizacyjne we współczesnym świecie – a zarazem edukacja w tym zakresie, wykorzystująca nowe media i technologie. Cele instytucji realizowane są poprzez organizację wystaw, performansów, interwencji w przestrzeni publicznej, warsztatów, konferencji naukowych, wykładów, koncertów i pokazów filmowych, a także poprzez działalność wydawniczą, wymiany międzynarodowe, rezydencje artystyczne i nowatorskie programy edukacyjne.

Do najważniejszych tematów, pojawiających się w programie CSW ŁAŹNIA, należą różnorodne i wielopoziomowe połączenia sztuki z nauką, zjawisko sztuki zmieniającej tkankę miejską, muzyka i filmy eksperymentalne, sztuka wideo, zdarzenia artystyczne stojące na pograniczu dyscyplin oraz współpraca na rzecz lokalnych społeczności.

Podejmując kwestie często dotykające obowiązujących norm etycznych i obyczajowych, poprzez rozważania prowadzone w ramach realizowanych projektów artystycznych, mamy nadzieję umożliwić publiczności zmierzenie się z jej wątpliwościami i marzeniami poprzez sztukę – a zarazem odpowiedzieć na realne problemy i zapotrzebowania Dolnego Miasta i Nowego Portu.

CSW ŁAŹNIA jest obecnie jedną z najważniejszych w Polsce instytucji zajmujących się sztuką współczesną. Jest także coraz lepiej rozpoznawalna na świecie.  

Program CSW ŁAŹNIA opiera się na czterech filarach:
1. Sztuka w przestrzeni publicznej
2. Sztuka i nauka
3. Wymiana międzynarodowa/rezydencje
4. Edukacja

Podsumowując naszą wizję, niezmiennie podpisujemy się pod myślą zawartą w cytacie z poznańskiej debaty zorganizowanej w listopadzie 2011 roku, który doskonale oddaje nasze wyobrażenie nowoczesnej instytucji kultury:

„Kultura nie jest dla wszystkich, ale – jest dla każdego. I ma za zadanie każdemu z nas – a nie tylko «kompetentnym kulturalnie» wybrańcom – stwarzać szansę na spełnienie naszego osobistego potencjału”.

Do najważniejszych projektów CSW ŁAŹNIA należą:

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska

Zapoczątkowany w 2005 roku projekt, którego głównym celem jest wpływanie na kształtowanie się wizerunku miasta poprzez następujące formy aktywności:

  • organizację międzynarodowych konkursów na trwałe dzieło sztuki w przestrzeni publicznej,
  • realizację trwałych i czasowych dzieł sztuki, jak i efemerycznych akcji artystycznych w przestrzeni publicznej,
  • działania edukacyjne skierowanych do lokalnej społeczności m.in. w ramach działań rewitalizacyjnych,
  • organizację konferencji wraz z publikacjami angażujących środowiska profesjonalne, celem upowszechniania wiedzy z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej i międzynarodowej wymiany doświadczeń,
  • realizację długofalowych projektów: GAPS, WINDOWS. NOWE ZJAWISKA oraz ARTCAST

GAPS (Gdańsk Artyści Przestrzeń Sztuka)

Projekt, który zajmuje się inwentaryzacją, dokumentacją, opisem i prezentacją obiektów o znamionach sztuki, które można znaleźć w przestrzeni publicznej Miasta Gdańska. Na stronie www.gaps.gda.pl znajduje się mapa z zaznaczonymi obiektami artystycznymi. Użytkownik może tam odnaleźć informacje o dziełach sztuki na terenie wybranych dzielnic, a także zaplanować spacer pod kątem różnych technik, stylów i autorów. GAPS to zbiór otwarty, systematycznie poszerzany przez ekspertów, ale także przez użytkowników. Projekt realizowany przez w ramach Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny, w ramach zadania Sztuka w przestrzeni publicznej Miasta Gdańska
https://gaps.gda.pl

Windows. Nowe Zjawiska

Cykl wystawy, interwencji i performansów w przestrzeni publicznej będących odpowiedzią na sytuację pandemiczną. Wydarzenia odbywają się regularnie w obrębie obiektu-ciężarówki LKW Gallery przy ul. Szopy. Artyści młodego pokolenia przejmują tę przestrzeń, aby w osobisty sposób odnieść się do bieżących tematów, które najbardziej ich zajmują . Widzami są zarówno odbiorcy sztuki, jak i przypadkowi przechodnie.

Artcast

Cykl podcastów o sztuce współczesnej, gdzie głos mają przede wszystkim artyści i twórcy kultury. Goście przepytywani są na różne tematy od bieżącej sytuacji społecznej, kondycji kultury współczesnej po sens sztuki, ujawnią swoje opinie, poglądy lub wizje. Podcasty pomagają zrozumieć świat sztuki i problemy z którymi zmagają się artyści i projektanci – szczególnie ci działający w przestrzeni publicznej.
https://radiokapital.pl/shows/artcast/
https://soundcloud.com/csw_laznia/sets/artcast

Art+Science Meeting – realizowany od 2011 roku, skierowany ku hybrydycznym obszarom spotkań sztuki z nauką i technologią poprzez serię różnego rodzaju działań jak wystawy, konferencje, seminaria i warsztaty. 

Głównymi celami projektu są dyskusja na temat zjawisk łączących sztukę i naukę, którą otworzyła konferencja naukowa „W stronę trzeciej kultury. Koegzystencja sztuki, nauki i technologii” organizowaną w ramach projektu „Art Line” i komplementarną z pierwszą edycją projektu. Cykl wystawienniczy zaplanowany na kolejne lata zajmuje się robotyką, bioartem, technologiami komunikacyjnymi, szeroko rozumianymi rozwiązaniami informatycznymi, a także kosmosem.

Cities on the Edge – projekt, którego celem jest spojrzenie na region „na krawędzi”, znajdujące się poza naszą europejską perspektywą, wyjście poza granice naszego kontynentu. W ramach wystaw swoje prace zaprezentowali artyści z Autonomii Palestyńskiej, Kuby, Kolumbii, Chile, miejsc, które bardziej kojarzyć się mogą z konfliktami niż sztuką.  W latach 2019-2023 planujemy przybliżenie współczesnej sztuki w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych  z Afryki, Ekwadoru, Kuby. 

Inkubator – jest to program prezentujący i promujący młodą sztukę. Pokazuje on to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym  momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy by Inkubator stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.

Program Rezydencyjny – to nowy, rozpoczęty w 2013 roku, w 2017 poszerzony o program adresowany do kuratorów i badaczy, punkt programu CSW ŁAŹNIA, który pragniemy  w przeciągu kilku następnych lat rozwijać. Rezydencje Artystyczne, głównie  z dziedziny sztuk wizualnych, adresowane są do artystów, kuratorów i badaczy polskich i zagranicznych. Niektóre z nich będą nastawione na konkretny cel w postaci wystawy, inne bardziej na proces. Ważnym elementem całego projektu jest  współpraca z lokalną społecznością, uczenie się, eksperymentowanie oraz mobilność uczestników. W programie kontynuowane będą rezydencje artystyczne, kuratorskie oraz intensywne kursy prowadzone przez specjalistów z zakresu kuratoringu i krytyki sztuki. Działania te opieramy w dużej mierze o zewnętrzne środki pozyskiwane z międzynarodowych programów.

Festiwal Cud nad Martwą Wisłą –  to niezwykłe wydarzenie, składające się z szeregu warsztatów, gier i atrakcji, wpisało się już na stałe do kalendarza kulturalnych imprez trójmiasta, skierowanych do najmłodszych. Każdego roku wybieramy temat przewodni dla kolejnej edycji Cudu nad Martwą Wisłą. W ciągu jednego dnia, od południa do 23:00, animatorzy i artyści zaangażowani w to przedsięwzięcie podejmują wybrany temat wraz z uczestnikami w formie warsztatów, pokazów i zabaw.

Festiwal IN OUT – trwający od 2005 roku festiwal, to konkurs na prace wideo, animacje, eksperymenty, dokumenty i fabularne etiudy filmowe, jest skierowany do młodych artystów, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Każda edycja kładzie nacisk na inne problemy artystyczne i społeczne. Celem wydarzenia jest stworzenie platformy dyskusji pomiędzy artystami, ukazanie aktualnego stanu sztuki filmowej, jak również skłonienie do refleksji nad światem i jego problemami. Finał konkursu odbywa się rokrocznie w drugiej połowie kwietnia.

Koncerty z cyklu IN PROGRESS – cykl spotkań z muzyką współczesną, z działaniami muzycznymi połączonymi często z performance, tańcem, projekcjami filmowymi i sztuką. audiowizualną. Impreza cykliczna, odbywająca się co dwa miesiące. Zakładamy realizacje 8 spotkań w ciągu roku.

Kino artystyczne z cyklu PARAKINO – cykl spotkań ze znanymi artystami i kuratorami zajmującymi się sztuką wideo i filmem eksperymentalnym. Nie zapominamy również tworząc program o dokumentach związanych z prezentacją sylwetek znanych artystów, tym samym chcemy jak najpełniej ukazywać zjawiska zachodzące na świecie, nie tylko w kontekście filmu i wideo.

Kino studyjne KinoPort –  poza regularnym repertuarem studyjnym w KinoPorcie można zobaczyć klasykę kina światowego, wziąć udział w projektach edukacyjnych, przeglądach i replikach festiwalowych z zaproszonymi gośćmi. Kino prezentuje szeroki wybór kina europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich, oraz amerykańskiego kina niezależnego.

Programy edukacyjne: 

Dolne Miasto. W Centrum i Nowy Port. W Centrum – są to projekty realizowane w ramach rewitalizacji dzielnic Dolne Miasto i Nowy Port. Podstawowym celem działań działu edukacji CSW ŁAŹNIA jest rewitalizacja społeczna dzielnic, w których znajdują się nasze budynki. Poprzez systematyczną, oddolną pracę zdobywamy coraz większe zaufanie wśród mieszkańców. Ważną częścią programu na kolejne lata będzie organizacja warsztatów dla osób w każdym przedziale wiekowym, zarówno dla dzieci, młodzieży jak również dorosłych i seniorów.

Centrum Kreatywności – kreatywność to hasło przewodnie realizowanych działań w ramach tego projektu. Zaniedbane dzielnice Gdańska (Dolne Miasto i Nowy Port), w których odbywa się projekt, przeistoczyły się przestrzenią edukacji kulturalnej otwartej na wszystkie grupy wiekowe i społeczne. Integracja międzypokoleniowa i międzyśrodowiskowa stanowi jeden z wielu elementów projektu rozwijających kapitał społeczny w wyżej wymienionych dzielnicach. Podstawowym celem spójnego programu warsztatów - o charakterze otwartym i niekomercyjnym - jest pobudzanie inwencji twórczej i podniesienie kompetencji artystycznych, które rozwijane są dzięki nieszablonowych rozwiązaniom artystycznym i nowoczesnym technologiom.

Lekcje Sztuki - to jeden z trzonów naszej działalności edukacyjnej. Do udziału w zajęciach zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne z gdańskich szkół i przedszkoli. W czasie Lekcji sztuki grupy zwiedzają bieżącą ekspozycję, a następnie uczestniczą w zajęciach plastycznych inspirowanych tematyką wystawy. Warsztaty są dostosowane do grupy wiekowej uczestników. W ramach osobnego cyklu Lekcje sztuki na życzenie, prowadzimy zajęcia w przerwach pomiędzy wystawami lub na specjalne życzenie nauczycieli.

Dostępność - nasz program zakłada zwiększenie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych osób z niepełnosprawnościami. Od 2016 roku realizujemy modelowy projekt skierowany dla osób niewidomych Usłyszeć obraz, w ramach którego prowadzimy oprowadzania z audiodeskrypcją na żywo po wystawach w czasie wernisaży oraz Łaźnia dostępna skierowany do osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

Wakacyjny cykl warsztatów w LKW Gallery (część Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska) dla dzieci z Dolnego Miasta.

Wtorek Sztuka i Piątek Sztuka – otwarta przestrzeń edukacyjna dla dzieci stworzona na Dolnym Mieście i w Nowym Porcie.

Pracowania animacji filmowej Animujemy Gdańsk - warsztaty, przeglądy filmowe i spotkania z artystami dla dzieci, młodzieży, a także dla ludzi zawodowo zajmujących się animacją. Zajęcia w studiu filmowym mają pokazać młodym ludziom jak z biernego odbiorcy multimediów przeistoczyć się w kreatywnego twórcę filmów, a doświadczonym animatorom zaprezentować najnowsze programy i techniki animacji.


Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
WWW www.laznia.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
14:00 - 20:00
środa
14:00 - 20:00
czwartek
14:00 - 20:00
piątek
14:00 - 20:00
sobota
12:00 - 20:00
niedziela
12:00 - 20:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Przez dziurkę od klucza
2024.12.06-2025.03.16 Przez dziurkę od klucza
Wystawa czasowa
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk
Pomorskie
tak
Agenda - Elvin Flamingo #ObsessiveStates
2025.02.07-2025.03.30 Elvin Flamingo #ObsessiveStates
Wystawa czasowa
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
Pomorskie
Agenda - Instalacje artystyczne w Nowym Porcie
2023.05.13-2030.10.09 Instalacje artystyczne w Nowym Porcie
Wystawa czasowa
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk
Pomorskie
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.