ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > pałace > Muzeum Historii Regionalnej - Pałacyk Oborskich - Muzeum Regionalne w Mielcu
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Historii Regionalnej - Pałacyk Oborskich - Muzeum Regionalne w Mielcu

poziom turturi
Muzeum Regionalne w Mielcu powstało jako instytucja państwowa 1 I 1978 r. Dyrektorem placówki został Henryk Momot, aktywny działacz społeczny, artysta, malarz. Mielec czekał na powstanie państwowego Muzeum wiele lat, wcześniej, przez dekadę, funkcjonowało w mieście muzeum społeczne utworzone przez TMZM. Towarzystwo przekazało placówce w depozyt dużą kolekcję zbiorów uzyskaną w... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Legionów 73
39-300 Mielec
Podkarpackie
powiat mielecki
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny

Muzeum Regionalne w Mielcu powstało jako instytucja państwowa 1 I 1978 r. Dyrektorem placówki został Henryk Momot, aktywny działacz społeczny, artysta, malarz. Mielec czekał na powstanie państwowego Muzeum wiele lat, wcześniej, przez dekadę, funkcjonowało w mieście muzeum społeczne utworzone przez TMZM. Towarzystwo przekazało placówce w depozyt dużą kolekcję zbiorów uzyskaną w darach od mieszkańców miasta. Muzeum od 1 I 1998 r. weszło w strukturę SCK w Mielcu. Obecnie składa się z dwóch obiektów: Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” i Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”.

Placówka wydaje książki popularyzujące wiedzę o Mielcu i okolicach. Dotychczas wydano kilkadziesiąt pozycji o szerokiej tematyce (w ramach Biblioteki Muzeum Regionalnego w Mielcu – 55). Wśród nich od 1998 r. ukazuje się „Rocznik Mielecki”.

Siedzibą główną Muzeum Regionalnego jest od 2001 r. Pałacyk Oborskich, należący niegdyś do rodziny hrabiów Oborskich. Oborscy zostali właścicielami majątku mieleckiego w 1891 r. W tym miejscu stał dwór z pocz. XIX w. wybudowany przez Suchorzewskich, będący centrum założenia dworsko-folwarcznego, który jednak nie spełniał, ze względu na skromne założenie, oczekiwań nowych właścicieli. Nie stanowił należytej wizytówki hrabiowskiej rodziny i nie podkreślał jej statusu społecznego. W pocz. XX w. hr. Wacław Oborski (1847-1914) zwrócił się do rzeszowskiego architekta Kazimierza Hołubowicza o wykonanie planów rozbudowy swej siedziby, która miała polegać na dobudowie od pn. strony do starego dworu nowej piętrowej części i scalenia całości w jedną bryłę. W 1905 r. pałacyk Oborskich, bo taka zwyczajowa nazwa utrwaliła się w opinii mielczan, był już gotów. Z czasem planowano rozbudowę starszej części, do czego jednak z powodu śmierci właściciela w 1914 r. nie doszło.

Hołubowicz zaprojektował Oborskim siedzibę w typie miejskiej "willi w ogrodzie", jakie pojawiły się w większych miastach ówczesnej Galicji. Była to architektura niezwykle malownicza, zadomowiona zwłaszcza w modnych kurortach.

Pałacyk Oborskich to budynek złożony z dwóch brył: frontowej, murowanej z cegły, na kamiennym cokole i tylnej - starego, parterowego dworu, z pocz. XIX w. W rezultacie całość tworzy dzisiaj nieregularny rzut, z programem przestrzennym rozwiązanym w dwóch oddzielnych układach. Bryła frontowa jest rozczłonkowana, złożona z części parterowych i piętrowych, nakrytych oddzielnymi dachami o zróżnicowanych kształtach, pokrytych dachówką ceramiczną w różnych odcieniach czerwieni. Każda elewacja pałacyku została rozwiązana inaczej. Architekt zastosował bogaty zestaw elementów architektonicznych. Wygląd nowej siedziby Oborskich odegrał dużą rolę w życiu Mielca, stając się wzorem do naśladowania przy budowie domów miejscowego, bogatego mieszczaństwa. Dodał miastu urody, wdzięku i oryginalności. Stał się tematem prac malarskich i rysunkowych miejscowych i przyjezdnych artystów, co trwa do dziś.

Oborscy zgromadzili w swej siedzibie liczne dzieła sztuki i bogatą bibliotekę. Kolekcja prac malarskich i rysunkowych to była głównie pozostałość po Maksymilianie Oborskim i jego przyjacielu Piotrze Michałowskim. Tu m.in. znajdował się jego portret konny pędzla Michałowskiego, który można dziś podziwiać w galerii narodowej w krakowskich Sukiennicach. Były także znaczące zbiory po spokrewnionym z Oborskimi Kamilu Cyprianie Norwidzie oraz kolekcja miedziorytów, głównie niderlandzkiego i niemieckiego pochodzenia. Wnętrza pałacyku gustownie urządzono starymi, intarsjowanymi meblami z XVIII i XIX w. Funkcjonowała tu także kaplica dworska.

W okresie II wojny światowej pałacyk był nadal użytkowany przez swych właścicieli. Dopiero po zajęciu tych terenów w sierpniu 1944 r. przez Armię Czerwoną zostali oni usunięciu ze swego domu i pozbawieni majątku w wyniku reformy rolnej. Musieli opuścić Mielec. Zamieszkali w Zelczynie, w okolicach Krakowa. Pałacyk użytkowany przez różnych, przypadkowych najemców został mocno zniszczony. Po wojnie mieścił się tu m.in. hotel robotniczy, a potem baza samochodowa PKS. Kolejnym właścicielem, tym razem na dłużej, zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które w latach 60. przeprowadziło typowy, "gomułkowski" remont. Usunięto m.in. zabytkowe piece i uproszczono znacząco więźbę dachową, pokrywając go blachą, co zmieniło także wygląd pałacyku.


WWW www.kultura.mielec.ptc.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:00
wtorek
08:00 - 16:00
środa
08:00 - 16:00
czwartek
08:00 - 16:00
piątek
08:00 - 16:00
niedziela niedziela 14:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 7.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 6
Dodatkowe informacje
Sesja zdjęciowa w zabytkowych wnętrzach Pałacyku Oborskich – 30 zł.
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - W dawnym dworze rodziny hr. Oborskich
W dawnym dworze rodziny hr. Oborskich
Wystawa stała
Muzeum Historii Regionalnej - Pałacyk Oborskich
ul. Legionów 73
39-300 Mielec
Podkarpackie
dokumenty, malarstwo, przedmioty użytkowe, rzemiosło artystyczne, wnętrza i życie codzienne tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.