ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > muzea > Działy Archeologii i Etnografii - Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Działy Archeologii i Etnografii - Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie

poziom turturi
Dział Archeologii zgromadził bardzo liczne zbiory przedmiotów zabytkowych, datowanych od starszej epoki kamienia (paleolit) do okresu nowożytnego. W sumie kolekcja liczy znacznie ponad 250 tys. znalezisk z Chełma i regionu chełmskiego, pozyskanych w ramach własnych prac poszukiwawczych, przekazanych przez inne instytucje badawcze, darowanych przez osoby prywatne. W zdecydowanej... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Lubelska 56A
22-100 Chełm
Lubelskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Dział Archeologii zgromadził bardzo liczne zbiory przedmiotów zabytkowych, datowanych od starszej epoki kamienia (paleolit) do okresu nowożytnego. W sumie kolekcja liczy znacznie ponad 250 tys. znalezisk z Chełma i regionu chełmskiego, pozyskanych w ramach własnych prac poszukiwawczych, przekazanych przez inne instytucje badawcze, darowanych przez osoby prywatne. W zdecydowanej większości nie mają one walorów ekspozycyjnych. Są to przede wszystkim niecharakterystyczne ułamki glinianych naczyń oraz odpadki z produkcji krzemieniarskiej – głównie różnego rodzaju odłupki.

Zbiory etnograficzne zgromadzone w muzeum liczą ponad 1200 obiektów. Można podzielić je na dwie grupy:
• zabytki tradycyjnej kultury ludowej,
• wytwory współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego.

Do pierwszej, liczebnie największej grupy należą obiekty obrazujące kulturę materialną regionu chełmskiego, gdzie w gospodarce rolniczo-hodowlanej używano jeszcze do niedawna narzędzi i sprzętów wykształconych pod względem formy w czasach feudalnych. Są to zestawy narzędzi sprzężajnych, używanych do uprawy polowej: radła, płużki, pługi, brony (laskowe i beleczkowe), narzędzia do sprzętu uprawianych roślin: sierpy, kosy, do młócenia – cepy. Znajdują się tu także łopaty, motyki, widły samorodne, jak i wykonane przez kowali pracujących na tym terenie, grabie wykonane bez udziału jakichkolwiek elementów z żelaza, a ponadto jarzma do zaprzęgania wołów, końska uprząż, drewniane łopatki do ostrzenia kosy i wykonane z tego samego surowca szufle do wiania (tj. czyszczenia) ziarna, różnego rodzaju pojemniki do przechowywania zboża. Wreszcie – urządzenia do jego domowej obróbki: żarna rotacyjne, w których uzyskiwano grubo mieloną mąkę oraz stępy, służące do otrzymywania kaszy.

Samowystarczalny charakter gospodarki w chełmskich wsiach powodował rozwój rękodzielnictwa. Przemysł domowy i rzemiosło dość szeroko reprezentowane są w zbiorach muzeum. Najwięcej eksponatów zgromadzono z dziedziny tkactwa, plecionkarstwa, garncarstwa, w mniejszym stopniu – kowalstwa, bednarstwa, stolarstwa.

Zbiór ceramiki liczący 133 sztuki pochodzi w większości z Pawłowa, jednego z najstarszych ośrodków garncarskich na Lubelszczyźnie (1646). Są to wyroby głównie powstałe w latach 1930-1970, typowe dla tej dziedziny twórczości ludowej, niegdyś niezbędne w gospodarstwie wiejskim. Kolekcję muzealną reprezentują: miski, dzbanki, dwojaki, makutry, formy do pieczenia ciast, doniczki. Oprócz naczyń użytkowych zgromadzono także wyroby określane mianem galanterii ceramicznej, pełniące funkcje zabawek (gwizdki, okaryny) czy dekoracyjną (postacie ludzkie, figury świętych, ptaki, zwierzęta). Są tu prace artystów, których tradycje warsztatowe sięgają kilku pokoleń. Do grona pawłowskich garncarzy „z dziada-pradziada” należą: Franciszek Kurcewicz, Kazimierz Wanarski, Jan Kwiatkowski, Jan Sławiński, Aleksander Filipczuk, Leszek Kiejda.

Dużą grupę przedmiotów związanych z rzemiosłem stanowią wyroby plecionkarskie z wikliny, słomy i korzeni. Są to przede wszystkim kosze różnego kształtu i przeznaczenia, a także miarki na zboże i mąkę.

Z innych obiektów, z zakresu kultury materialnej wymienić należy dość obszerną kolekcję narzędzi do obróbki lnu: kołowrotki, międlice, cierlice, szczotki, grzebienie, pędzle, motowidła i inne.

Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 16:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota sobota 12:00 - 16:00
niedziela
12:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 40.00 PLN
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Chełmska bezpieka i jej ofiary
Chełmska bezpieka i jej ofiary
Wystawa stała
Galeria 72
ul. Lubelska 55
22-100 Chełm
Lubelskie
Dokładne miejsce wystawy
ul. Reformacka 27
Agenda - Powrót do przeszłości
Powrót do przeszłości
Wystawa stała
Działy Archeologii i Etnografii
ul. Lubelska 56A
22-100 Chełm
Lubelskie
tak
Agenda - Skarby przyrody
Skarby przyrody
Wystawa stała
Działy Historri i Przyrody, Gabinet Numizmatyczny
ul. Lubelska 57
22-100 Chełm
Lubelskie
region tak
Agenda - Tradycje kolejowe Chełma – Dworzec Główny PKP w Chełmie
Tradycje kolejowe Chełma – Dworzec Główny PKP w Chełmie
Wystawa stała
Galeria 72
ul. Lubelska 55
22-100 Chełm
Lubelskie
tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.