ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ciekawe obiekty > Baszta Kazimierzowska - Ostrzeszowskie Centrum Kultury im. Antoniego Serbeńskiego
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Baszta Kazimierzowska - Ostrzeszowskie Centrum Kultury im. Antoniego Serbeńskiego

poziom turturi
Podobno dawno temu, w miejscu, gdzie dzisiaj stoi baszta zamku, znajdowała się karczma, do której zawitał podróżujący po Wielkopolsce książę. Właśnie tutaj ostrzeżono go przed grasującymi w okolicy rozbójnikami. Na pamiątkę tego wydarzenia książę kazał pobudować zamek, kościół i gród, i nazwać go OSTRZEŻÓW (według źródeł historycznych nazwa miasta pochodzi od... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Zamkowa 6
63-500 Ostrzeszów
Wielkopolskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Podobno dawno temu, w miejscu, gdzie dzisiaj stoi baszta zamku, znajdowała się karczma, do której zawitał podróżujący po Wielkopolsce książę. Właśnie tutaj ostrzeżono go przed grasującymi w okolicy rozbójnikami. Na pamiątkę tego wydarzenia książę kazał pobudować zamek, kościół i gród, i nazwać go OSTRZEŻÓW (według źródeł historycznych nazwa miasta pochodzi od nazwiska Ostrzesz). Początek budowy zamku jako elementu fortyfikacyjnego przyjmuje się I połowę XIV wieku, kiedy to Kazimierz Wielki rozpoczął potężne przedsięwzięcie, aby wzmocnić ochronę granic Polski. Wybudowany  na sztucznie usypanym wzniesieniu zamek obronny był siedzibą starosty ostrzeszowskiego. Zburzony został w czasie najazdu szwedzkiego, pomimo że częściowo go odbudowano i do końca XVIII wieku był siedzibą sądu, nigdy już nie wrócił do dawnej świetności.

Ostrzeszowski zamek jest typowym przykładem zamku nizinnego. Na podstawie zachowanych fragmentów murów można zrekonstruować jego wygląd pierwotny. Zamek zbudowano z cegły na planie prostokąta o wymiarach ok.27 na 39m. Pięciokondygnacyjna 24 metrowa wieża wzniesiona jest z cegły na planie kwadratu. Na wysokości 11 metrów przechodzi w ośmiobok. Baszta zamkowa była wieżą strażniczą i mieszkalną, ale i wieżą ostatecznej obrony. Mury baszty grube są na 2,2 m do 2,4 m. Wejście do niej znajduje się od strony północnej na wysokości drugiej kondygnacji.Obok niej znajdowała się brama prowadząca na dziedziniec zamkowy, otoczony murami obwodowymi. Od strony północno – zachodniej dziedziniec zamykał murowany dom. W nim znajdowała się sala sądowa i inne dwa pomieszczenia w których przechowywano księgi grodzkie. Pozostałe budynki dla służby i zabudowania gospodarcze były drewniane. Zamek przed spaleniem otoczony był fosą przez którą prowadził most z poręczami. Zamek użytkowany był do 1785r. i potem powoli przemieniał się w ruinę. W roku 1843 r. został rozebrany. Był to element świadomej polityki niszczenia przez zaborcę polskich dóbr.

Zachowała się jednak baszta zamkowa. W roku 1960 została odrestaurowana i zaadoptowana do celów muzealnych oraz wystawowych. Jest ona również punktem widokowym, z którego podziwiać można panoramę miasta.

Urząd Miasta i Gminy w Ostrzeszowie


Facebook
WWW ock-ostrzeszow.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 16:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 15:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Antoni Serbeński - Życie i Twórczość
Antoni Serbeński - Życie i Twórczość
Wystawa stała
Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie
Rynek 19 (Ratusz)
63-500 Ostrzeszów
Wielkopolskie
grafika i rysunek, malarstwo
Agenda - Ignacy Moś - Swojemu Miastu
Ignacy Moś - Swojemu Miastu
Wystawa stała
Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie
Rynek 19 (Ratusz)
63-500 Ostrzeszów
Wielkopolskie
artyści, fotografia, numizmaty
Agenda - Oficerowie Norwescy w OFLAGU XXI C
Oficerowie Norwescy w OFLAGU XXI C
Wystawa stała
Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie
Rynek 19 (Ratusz)
63-500 Ostrzeszów
Wielkopolskie
wojna - inne konflikty
Agenda - Średniowieczne narzędzia tortur walki
Średniowieczne narzędzia tortur walki
Wystawa stała
Baszta Kazimierzowska
ul. Zamkowa 6
63-500 Ostrzeszów
Wielkopolskie
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.