ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > muzea > Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

poziom turturi
W Europie Centralnej i Wschodniej nie ma drugiego muzeum, które byłoby podobne pod względem wielkości i, jednocześnie, w tak innowacyjny sposób przedstawiało kulturę żydowską, Zagładę, a nawet współczesne życie żydowskie. Walory edukacyjne Żydowskiego Muzeum Galicja to nie tylko organizowane tu wystawy, ale także szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym, artystycznym i... przeczytaj wszystko »
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
kawiarnia
kawiarnia

W Europie Centralnej i Wschodniej nie ma drugiego muzeum, które byłoby podobne pod względem wielkości i, jednocześnie, w tak innowacyjny sposób przedstawiało kulturę żydowską, Zagładę, a nawet współczesne życie żydowskie. Walory edukacyjne Żydowskiego Muzeum Galicja to nie tylko organizowane tu wystawy, ale także szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym, artystycznym i edukacyjnym.

Oprócz zadań związanych z edukacją, Żydowskie Muzeum Galicja odpowiada także potrzebom społeczności lokalnej, a także na zapotrzebowanie związane z tematyką dziedzictwa żydowskiego. Dzięki rozbudowanemu i zróżnicowanemu programowi wystaw, placówka jest swoistą platformą umożliwiającą kontakt z żydowską kulturą, religią, historią, a nawet sztuką współczesną. Rozmaite programy są otwarte dla każdej grupy wiekowej; może w nich uczestniczyć każdy, bez względu na stan wiedzy na temat kultury żydowskiej – odwiedzają nas zarówno członkowie lokalnej społeczności żydowskiej, jak i ich nieżydowscy sąsiedzi; a także turyści z całego świata.

Muzeum w przystępny i zajmujący sposób prezentuje żydowską przeszłość miast i miasteczek, czy całych regionów Polski – dzięki temu odwiedzający muzeum mają szansę dowiedzieć się więcej o swym miejscu zamieszkania, lub o miejscu urodzenia swych przodków.

Sercem muzeum jest wystawa stała „Śladami Pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”. Prezentuje ona pozostałości po kulturze żydowskiej w polskiej części dawnej Galicji – jest swoistym epitafium dla zgładzonej kultury żydowskiej, która niegdyś rozwijała się w Polsce, ale także ukazuje jej upamiętnienie i odrodzenie.

Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

Stałe wystawy muzeum, „Śladami Pamięci” oraz „Pamięć Niedokończona”, zyskały uznanie w oczach odwiedzających i krytyków z całego świata. Muzeum organizuje i gości również wystawy czasowe. Oferujemy jeden z najbogatszych w Polsce programów wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, dostosowanych zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla zorganizowanych grup. Nasze Multimedialne Centrum Edukacyjne zawiera nieustannie rozszerzaną kolekcję unikalnych filmów poświęconych żydowskiej kulturze i Holokaustowi. Prowadzimy wszechstronną działalność badawczą i wydawniczą. Muzealna księgarnia jest jedną z największych tego typu w Polsce.

Nasza kawiarnia oferuje bogaty wybór napojów i przekąsek; zapewniamy również kompleksowe usługi kateringowe.

Muzeum mieści się w odrestaurowanym, postindustrialnym budynku przedwojennego młyna. Wnętrze subtelnie łączy nowoczesne materiały – szkło, metal i jasne drewno – z oryginalnymi elementami struktury budynku. Otwarta przestrzeń pozwala na organizowanie wystaw, koncertów, spotkań autorskich, wykładów czy warsztatów. Regularnie gościmy lokalnych artystów i muzyków.

Muzeum zatrudnia ponad 20 osób, m. in. w działach edukacji, projektów i publikacji, marketingu, w administracji i księgowości. Dyrektorem muzeum jest Jacek Stawiski, a jego praca wspierana jest przez Zarząd w Polsce oraz Radę Nadzorczą w Wielkiej Brytanii.


Oferta komercyjna

- kawiarnia

Facebook
WWW www.galiciajewishmuseum.org
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
10:00 - 18:00
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 24.00 PLN
ulgowy 18.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 7
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 100.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 150.00 PLN
w języku francuskim odpłatnie 350.00 PLN
w języku niemieckim odpłatnie 250.00 PLN
w języku ukrainskim odpłatnie 150.00 PLN
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Dziesięć polskich miast – dziesięć żydowskich historii
Dziesięć polskich miast – dziesięć żydowskich historii
Wystawa stała
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie
ul. Dajwór 18
31-052 Kraków
Małopolskie
Agenda - KEF to zabawa!
KEF to zabawa!
Wystawa stała
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie
ul. Dajwór 18
31-052 Kraków
Małopolskie
Agenda - Pamięć niedokończona. Dziedzictwo żydowskie i zagłada w Galicji Wschodniej
Pamięć niedokończona. Dziedzictwo żydowskie i zagłada w Galicji Wschodniej
Wystawa stała
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie
ul. Dajwór 18
31-052 Kraków
Małopolskie
Agenda - Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość polski
Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość polski
Wystawa stała
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie
ul. Dajwór 18
31-052 Kraków
Małopolskie
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.