ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > zamki > Pawilon z Reliktami Kaplicy Romańskiej - Muzeum Miedzi w Legnicy
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Pawilon z Reliktami Kaplicy Romańskiej - Muzeum Miedzi w Legnicy

poziom turturi
W latach 1958-1964, równolegle do prac remontowych na zamku legnickim, a także później w latach 1970-1972,  prowadzone były badania archeologiczno – architektoniczne. W ich wyniku znacznie lepiej poznane zostały dzieje legnickiego zamku, a także historia zasiedlenia tego miejsca przez człowieka. Odsłonięcie reliktów kaplicy romańskiej w trakcie badań archeologicznych prowadzonych... przeczytaj wszystko »
Adres
Plac Zamkowy 1
59-220 Legnica
Dolnośląskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

W latach 1958-1964, równolegle do prac remontowych na zamku legnickim, a także później w latach 1970-1972,  prowadzone były badania archeologiczno – architektoniczne. W ich wyniku znacznie lepiej poznane zostały dzieje legnickiego zamku, a także historia zasiedlenia tego miejsca przez człowieka.

Odsłonięcie reliktów kaplicy romańskiej w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w latach 1962-1963 w południowo zachodniej części dziedzińca wschodniego  pozwoliło na odtworzenie formy i wystroju architektonicznego kaplicy, jak również weryfikację istniejących na jej temat poglądów i hipotez wysuwanych przez kolejne pokolenia badaczy. Pierwsza wzmianka o kaplicy św. Benedykta, będąca jednocześnie najstarszą informacja źródłową na temat samej Legnicy, pochodzi z roku 1149. Dotychczas nie udało się ustalić dokładnego miejsca jej położenia. Za obecnością kaplicy na terenie grodu kasztelańskiego przemawiać może fragment cmentarzyska szkieletowego odkrytego w południowo-zachodniej części dziedzińca zamkowego. Najstarsza kaplica mogła znajdować się pod budynkiem dzielącym obecnie dziedziniec zamkowy na dwie części.

Kolejne informacje na temat kaplicy pochodzą z lat: 1193, 1201 (w tym dokumencie wymieniona została jako kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca), 1253 (kaplica pod wezwaniem św. Benedykta i Wawrzyńca), jednak dopiero w dokumencie z 1318 określona została jako kaplica zamkowa. W źródłach pojawia się jeszcze jedno wezwanie kaplicy – w dokumencie z 1400 czytamy o capella sancti Benedicti et Hedwigs.

Do końca XII w. (1193 r.) opiekę nad kaplicą św. Benedykta sprawowali benedyktyni z opactwa św. Marcina we Wrocławiu, w okresie późniejszym, aż do czasu zburzenia kaplicy w 1621 r., związana była z norbertanami z ołbińskiego klasztoru św. Wincentego i NMP we Wrocławiu. Do nich należało prawo wyznaczania kolejnych rektorów.

Kaplica św. Wawrzyńca znajdowała się pod patronatem książąt legnickich, dopiero od 1330 r. opiekę nad nią sprawowali cystersi z Lubiąża, a sama kaplica została rok później inkorporowana do opactwa.
Funkcję kaplicy książęcej pełniła z pewnością jeszcze w XVI w. Wiemy, że po śmierci pierwszej żony Fryderyka II Elżbiety Jagiellonki (1517 r.) odprawiane tu były msze za zmarłą. W okresie reformacji Legnica, podobnie jak Śląsk stała się ostoją luteranizmu. W 1525 r. pierwszym kaznodziejom zamkowym został Johann Sigismund Werner.
Budowla rozebrana została niemal sto lat później, dokładnie w 1621 r., w związku z rozbudową zamku w okresie panowania księcia Jerzego Rudolfa (1595-1653) i na ponad trzy stulecia zniknęła z kart historii. Najniższe partie murów kaplicy, uzupełnione w momencie budowy pawilonu wystawienniczego, oddzielone zostały od fragmentów zrekonstruowanych białą linią. Legnicka kaplica zamkowa, stanowiąca jeden z elementów zespołu rezydencjalnego wzniesionego na terenie dawnego grodu za panowania Henryka I Brodatego (1201-1238), była założeniem o iście królewskiej formie oraz wystroju. Podobnie jak budynek palatium oraz wieże obronne wzniesiona została z cegły ułożonej w wątku wendyjskim. Wystrój wnętrza obiektu tworzyły piaskowcowe detale architektoniczne oraz płytki i kształtki ceramiczne.

Kaplica założona została na planie dwunastoboku o średnicy wewnętrznej 11 m oraz grubości murów ścian wynoszącej 1,2 m. W centralnej części nawy wzniesiono sześć filarów wewnętrznych, dodatkowy filar, wspierający tzw. podwójny łuk tęczowy, znajdował się w miejscu oddzielającym nawę oraz prezbiterium. Od strony wschodniej do nawy głównej przylegało kwadratowe (5x5 m) prezbiterium, zakończone półcylindryczną absydą.
Nawa okrężna, znajdująca się pomiędzy sześciobocznym pierścieniem filarów oraz 12-bocznym murem zewnętrznym, miała szerokość 3,3 m i przykryta została krzyżowo-żebrowymi sklepieniami.
Kaplica została opięta skarpami i zwieńczona latarnią, oświetlającą wnętrze centralnej części świątyni. Całość przykryta została dachem namiotowym, jedynie prezbiterium przykrywał dach dwuspadowy.

Jak wykazały badania architektoniczne, a także przeprowadzona w związku z nimi analiza źródeł pisanych oraz ikonograficznych, kaplica zamkowa miała charakter dwupoziomowy. Długotrwałe spory toczone odnośnie tego właśnie problemu rozstrzygnął jednoznacznie passus z tzw. baumgartenowskiej redakcji Legendy o świętej Jadwidze (1504 r.) oraz przeprowadzone w 1990 r. badania archeologiczne. Wykazały one obecność we wnętrzu kaplicy reliktów schodów, prowadzących pierwotnie na piętro książęcej kaplicy.

W kaplicy dolnej, noszącej wezwanie św. Benedykta, a później również św. Jadwigi, znajdowała się capella publica, przeznaczona dla ogółu wiernych. Sytuację tą potwierdza dokument z początków XV w., w którym biskup wrocławski Wacław udzielił wiernym odwiedzającym kaplicę w dniu św. Piotra i Pawła 40 dni odpustu.
Znajdująca się powyżej kaplica św. Wawrzyńca pełniła rolę capella privata i przeznaczona była dla księcia i jego najbliższego otoczenia. W związku z sąsiedztwem palatium możemy założyć, że jego zachodnie skrzydło połączone mogło być z kaplicą za pomocą drewnianego ganku W związku ze znacznym zakresem prac rozbiórkowych przeprowadzonych w 1621 r. trudno o precyzyjne określenie wystroju tego poziomu kaplicy. Z jego wnętrza zachowały się jedynie glazurowane płytki posadzkowe oraz nieliczne fragmenty detalu. Wydaje się, że wystrój ten musiał być równie bogaty jak wystrój parteru. Bogaty wystrój miał podkreślać potęgę i znaczenie Henryka Brodatego i dynastii piastowskiej.

Kaplica zamkowa swoją formą architektoniczną nawiązuje do tak znanych obiektów jak wzniesiona nad Grobem Chrystusa w Jerozolimie rotunda konstantyńska czy capella palatina Karola Wielkiego w Akwizgranie. Wzorce antyczne oraz karolińskie zaczerpnięte zostały z architektury niemieckiej, najprawdopodobniej za pośrednictwem św. Jadwigi oraz kontaktów samego Henryka Brodatego z tym obszarem. Pewnych wpływów na powstanie kaplicy doszukiwać się można również w architekturze sakralnej zakonu templariuszy (dwunastoboczna kaplica templariuszy w Paryżu). Najbardziej zbliżoną typologicznie budowlą dla Legnicy jest kaplica Altenburgu koło Kobern, zbudowana w latach 1221 –1236. Natomiast fragmenty detalu rzeźbiarskiego kaplicy legnickiej wykazują podobieństwo z wystrojem plastycznym kościoła w Trzebnicy. Istnieje duże podobieństwo szczegółów i techniki konstrukcyjnej między Legnicą i Trzebnicą co pozwala sądzić iż były dziełem tego samego warsztatu. Cechy detali architektonicznych – opracowanie archiwolty, forma kapliteli i rodzaj ornamentu – pozwoliły datować budowę kaplicy na lata 1220 – 1240. W 1969 roku rozpoczęto prace przy budowie pawilonu wystawowego, które zakończono w 1975 roku. Obecna ekspozycja reliktów kaplicy, projekt wnętrza i rekonstrukcja wnętrza świątyni jest dziełem Jerzego Rozpędowskiego – prowadzącego prace architektoniczne.

Kaplica udostępniana była dotychczas okazjonalnie. Od 1991 roku udostępniona jest do zwiedzania.  

Obiekt otwarty sezonowo.
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa środa 10:00 - 17:00
czwartek czwartek 10:00 - 17:00
piątek piątek 10:00 - 17:00
sobota sobota 10:00 - 17:00
niedziela niedziela 10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x

Zwiedzanie Zamku Piastowskiego obejmuje pawilon z reliktami kaplicy romańskiej, wieżę św. Piotra z tarasem widokowym, bramę zamkową, wieżę św. Jadwigi z zieloną komnatą.
Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, początek o godz. 10., 12, 14 i 16 (od środy do niedzieli ostatnie wejście o godz. 16). Obowiązuje rezerwacja pod tel. 798 654 247 w godz. 12‒16 (od poniedziałku do soboty; najpóźniej w przeddzień planowanego zwiedzania).
Zbiórka w punkcie biletowym w pawilonie z reliktami kaplicy romańskiej na dziedzińcu zamku (wejście główną bramą wjazdową na zamek).

Bilety
wstęp bezpłatny
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Szukając Orfeusza. Malarstwo Telemacha Pilitsidisa
2024.10.18-2025.01.31 Szukając Orfeusza. Malarstwo Telemacha Pilitsidisa
Wystawa czasowa
Gmach Główny
ul. Partyzantów 3
59-220 Legnica
Dolnośląskie
malarstwo tak
Agenda - Fotografia dzikiej przyrody
2025.01.09-2025.03.30 Fotografia dzikiej przyrody
Wystawa czasowa
Gmach Główny
ul. Partyzantów 3
59-220 Legnica
Dolnośląskie
fotografia, przyroda tak
Agenda - Kamera, Akcja! Witamy w filmowej Legnicy
2024.09.13-2025.03.31 Kamera, Akcja! Witamy w filmowej Legnicy
Wystawa czasowa
Akademia Rycerska
ul. Chojnowska 2
59-220 Legnica
Dolnośląskie
film tak
Agenda - AKADEMIA RYCERSKA W LEGNICY. DZIEJE GMACHU I INSTYTUCJI
AKADEMIA RYCERSKA W LEGNICY. DZIEJE GMACHU I INSTYTUCJI
Wystawa stała
Akademia Rycerska
ul. Chojnowska 2
59-220 Legnica
Dolnośląskie
architektura, historia, szkolnictwo tak
Agenda - KAPLICA ZAMKOWA ŚW. ŚW. BENEDYKTA I WAWRZYŃCA
KAPLICA ZAMKOWA ŚW. ŚW. BENEDYKTA I WAWRZYŃCA
Wystawa stała
Pawilon z Reliktami Kaplicy Romańskiej
Plac Zamkowy 1
59-220 Legnica
Dolnośląskie
archeologia, architektura, obiekty tak
Agenda - MIEDŹ. DZIEJE NIEZWYKŁEGO METALU
MIEDŹ. DZIEJE NIEZWYKŁEGO METALU
Wystawa stała
Gmach Główny
ul. Partyzantów 3
59-220 Legnica
Dolnośląskie
archeologia, historia, hutnictwo, rzemiosło artystyczne, sztuka tak
Agenda - SPOTKANIE DWÓCH ŚWIATÓW. PAMIĘĆ O BITWIE POD LEGNICĄ 1241
SPOTKANIE DWÓCH ŚWIATÓW. PAMIĘĆ O BITWIE POD LEGNICĄ 1241
Wystawa stała
Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu
pl. Henryka Pobożnego 3
59-241 Legnickie Pole
Dolnośląskie
historia, wojna - inne konflikty, wojsko tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.