ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Apteka pod Łabędziem - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Apteka pod Łabędziem - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

poziom turturi
Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r. W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji. W 2017 r.  zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na czas remontu dawne muzeum zostało zamknięte celem przystosowania pomieszczeń przy Gdańskiej 5 do stworzenia nowej... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Gdańska 5
85-006 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny

Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r. W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji. W 2017 r.  zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na czas remontu dawne muzeum zostało zamknięte celem przystosowania pomieszczeń przy Gdańskiej 5 do stworzenia nowej ekspozycji. Po opracowaniu naukowym przez nowopowstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB zgromadzone eksponaty są udostępnione zwiedzającym. Są wśród nich m. in. akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

W pomieszczeniach zachowały się także oryginalne meble, które nadały ekspozycji autentyczny charakter. Klienci dawnej apteki z pewnością pamiętają zdobiące wnętrze liczne figurki łabędzi; Muzeum prowadzi starania w kierunku wykupienia również tego, będącego obecnie w depozycie, fragmentu kolekcji.

Przystosowanie wnętrz przy Gdańskiej 5 do wymogów stawianych placówkom wpisanym do rejestru muzeów nie było prostym przedsięwzięciem, obiekt wymagał gruntownej przebudowy. Mimo tych trudności, Muzeum od początku dążyło jednak do tego, aby zaprezentować kolekcje, wykorzystując czas oczekiwania na otwarcie Apteki twórczo i owocnie. Muzealni edukatorzy przygotowali bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży związaną z farmacją, ze szczególnym uwzględnieniem wielowymiarowego charakteru apteki. Dawniej było to przecież miejsce nie tylko wytwarzania i sprzedawania lekarstw, ale także produkcji świec, perfum czy marcepanu. Również te spotkania w formie warsztatów i pokazów odbywają się obecnie w w przestrzeni Apteki pod Łabędziem.

Apteka pod Łabędziem, podobnie jak dawniej Muzeum Farmacji, jest obiektem Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Bogata historia tego miejsca, interesująca nie tylko ze względu na cenne zbiory, ale także historie osób zaangażowanych w jego powstanie i rozwój, idealnie wpisują się w szlakową ideę: podkreślenie „splecenia ze sobą losów bydgoszczan – rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników – z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła”.

Warto podkreślić, że Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa w syntetyczny sposób odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki w tym miejscu.

Historia Apteki

27 grudnia 1853 r. Constantin August Mentzel uzyskał koncesję na założenie trzeciej w Bydgoszczy apteki – po aptece „Pod Złotym Orłem” i aptece „Pod Czarnym Orłem”, (później „Pod Niedźwiedziem”) – przy ul. Gdańskiej 5. Obok utworzono ogród roślin leczniczych, które wykorzystywano w aptece. Aptekę odziedziczył syn Constantina, Hugo Albert. Prawdopodobnie powstało wówczas laboratorium galenowe.

W 1895 r. nowym właścicielem apteki został Alfred Jacob. W latach 1905-1916 do spółki należał Henryk Warszawski. W 1909 r. Jakob przeprowadził przebudowę kamienicy. Architekt Rudolf Kern zaprojektował północne skrzydło i nową fasadę, a ogród roślin leczniczych przeniesiono na tył posesji. W 1923 r. Jacob przyjął do spółki Brunona Kazimierskiego, który był jednocześnie właścicielem drogerii „Pod Łabędziem”, funkcjonującej obok apteki. W 1932 r. Brunon Kazimierski został jedynym właścicielem interesu.

Apteka działała również podczas II wojny światowej. Kazimierski opowiedział się wówczas po stronie niemieckiej i zmienił nazwisko na Kalten. Kiedy na początku 1945 r. do Bydgoszczy zbliżała się Armia Czerwona, Kalten opuścił aptekę i uciekł na zachód. W momencie jego wyjazdu apteka była dobrze zaopatrzona w niemieckie leki, dlatego ważne było szybkie wznowienie jej działania. Przez krótki czas po wojnie w laboratorium produkowano maści, nalewki, leki przeciwgrypowe, a nawet tabletki z witaminą C.

W latach 1945-1948 r. aptekę dzierżawił mgr farm. Henryk Kowalewski. Następnie apteka przeszła pod zarząd Zjednoczonych Aptek Społecznych w Warszawie, a jej nowym kierownikiem został mgr farm. Tadeusz Kalinowski, który w 1950 r. poszerzył lokal apteki o drogerię. Apteka straciła wtedy swoją nazwę, zyskując miano Apteki Społecznej o numerze 39.

W latach 60. XX w. apteką kierowała mgr farm. Janina Majewska, a jej zastępcą była mgr farm. Łucja Wachowska. W 1976 r. aptece nadano nowy numer 09-011. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku doszło do gruntownego remontu apteki. Na zapleczu lokalu urządzono nowoczesne pomieszczenia szkoleniowe z pracownią mikrobiologiczną, pracownią do szkoleń z aseptycznego przyrządzania leków oraz pokój seminaryjny. Frontową część lokalu podzielono na izbę ekspedycyjną, nowoczesną recepturę, hol i pokój kierownika. Oprócz tego w aptece funkcjonowały: magazyn tabletek, biuro, pokój socjalny, zmywalnia, węzeł sanitarny oraz piwnice. Nienaruszone zostało jedynie laboratorium galenowe, które zachowano na pamiątkę.

W 1971 r. kierownikiem apteki została mgr farm. Wachowska. W latach 80. XX w. istnienie apteki zostało zagrożone przez działalność kierownika księgarni „Współczesnej”, który chciał zlikwidować aptekę i pozyskać jej lokal na cele księgarskie. W jej obronie stanęła mgr farm. Wachowska, a także pacjenci.

Aptekę udało się ocalić, ale nad jej tylną częścią dobudowano piętro na potrzeby „Współczesnej”. W wyniku tej zmiany zamurowano świetlik znajdujący się w suficie laboratorium galenowego, na zawsze pozbawiając go światła dziennego.

30 października 1990 r. apteka została wykupiona przez mgr farm. Łucję Wachowską, mgr farm. Danutę Kośmider i mgr farm. Bartłomieja Wodyńskiego. Spółka istniała do 2003 r. W tym samym roku, z okazji 150-lecia istnienia apteki, Bartłomiej Wodyński otworzył na zapleczu apteki prywatne Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”.

W 2017 r. apteka i muzeum zakończyły działalność, a ponad 7 tys. muzealiów dzięki dotacji celowej Urzędu Miasta Bydgoszczy zakupiło Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W zbiorach można wyodrębnić następujące zespoły: naczynia recepturowe, moździerze, wagi, sprzęt laboratoryjny, meble apteczne, druki i dokumenty o tematyce farmaceutycznej i lekarskiej, opakowania na leki, pocztówki z wizerunkami aptek oraz utensylia medyczne.

Autor tekstu: Gabriela Frischke


Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
WWW www.muzeum.bydgoszcz.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
12:00 - 20:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
12:00 - 20:00
sobota
12:00 - 18:00
niedziela
12:00 - 18:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 40.00 PLN max. 5 os., w tym max. 2 osoby dorosłe
dzieci bezpłatnie do lat 7
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Apteczne podróże w czasie
2024.09.20-2024.11.24 Apteczne podróże w czasie
Wystawa czasowa
Apteka pod Łabędziem
ul. Gdańska 5
85-006 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
fotografia
Agenda - Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen
2024.11.06-2025.02.02 Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen
Wystawa czasowa
Galeria Sztuki Nowoczesnej
ul. Mennica 8 (Wyspa Młyńska)
85-112 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
instalacje
Agenda - Dźwięki spod igły
2024.10.11-2025.10.01 Dźwięki spod igły
Wystawa czasowa
Gdańska 4 - Gmach Główny
ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
muzyka, przedmioty użytkowe
Agenda - Aptekarstwo bydgoskie
Aptekarstwo bydgoskie
Wystawa stała
Apteka pod Łabędziem
ul. Gdańska 5
85-006 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
farmacja, przedmioty użytkowe, rzemiosło artystyczne, wnętrza i życie codzienne tak
Agenda - Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków
Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków
Wystawa stała
Gdańska 4 - Gmach Główny
ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
artyści, malarstwo tak
Agenda - Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów
Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów
Wystawa stała
Zbiory Archeologiczne
ul. Mennica 2 (Wyspa Młyńska)
85-112 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
archeologia, region tak
Agenda - OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI
OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI
Wystawa stała
Gdańska 4 - Gmach Główny
ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
fotografia, grafika i rysunek, instalacje, malarstwo, rzeźba, sztuka współczesna tak
Agenda - Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy
Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy
Wystawa stała
Spichrze nad Brdą
ul. Grodzka 7-11
85-109 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
dokumenty, medale i odznaki, miasto, numizmaty tak tak
Agenda - Skarb Bydgoski
Skarb Bydgoski
Wystawa stała
Europejskie Centrum Pieniądza
ul. Mennica 4 (Wyspa Młyńska)
85-112 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
numizmaty, rzemiosło artystyczne tak
Agenda - Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)
Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)
Wystawa stała
Dom Leona Wyczółkowskiego
ul. Mennica 7 (Wyspa Młyńska
85-112 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
artyści, grafika i rysunek, malarstwo, rzemiosło artystyczne tak
Agenda - W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic.
W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic.
Wystawa stała
Zbiory Archeologiczne
ul. Mennica 2 (Wyspa Młyńska)
85-112 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
archeologia, broń i militaria, miasto, przedmioty użytkowe, region, rzemiosło artystyczne tak
Agenda - Wystawa stała
Wystawa stała
Wystawa stała
Exploseum
ul. Alfreda Nobla
85-862 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
przemysł i technika, wojsko tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.