ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ciekawe obiekty > kopalnie i trasy podziemne > Ratusz w Muszynie - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ratusz w Muszynie - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie

Ratusz został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach pod Ratuszem skrywa się odtworzone więzienie na które natrafili archeolodzy podczas badań w   2015 r.  Towarzyszy mu sala tortu z bogatą ekspozycją narzędzi kaźni. Na turystów czeka Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej... przeczytaj wszystko »
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Obiekt dostępny w sekcji Miasta i regiony: Piwniczna-Zdrój.
kawiarnia
kawiarnia

Ratusz został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach pod Ratuszem skrywa się odtworzone więzienie na które natrafili archeolodzy podczas badań w   2015 r.  Towarzyszy mu sala tortu z bogatą ekspozycją narzędzi kaźni. Na turystów czeka Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej oraz stylowa kawiarenka.

Wybudowany w latach 2019-2021 w miejscu istniejących reliktów archeologicznych ratusz muszyński, swoją architekturą nawiązuje do innych XIX-wiecznych tego typu obiektów w Galicji i stanowi harmonijny układ kompozycyjny z otaczającymi go XX-wiecznymi kamieniczkami mieszczańskimi.

Historia miejsca

W 2010 roku po raz pierwszy wykonane zostały w Muszynie, badania geomagnetyczne i elektrooporowe ratuszowych piwnic. Dzięki wykonanym wówczas pomiarom, w 2015 roku rozpoczęto  kompleksowe badania archeologiczne, na wytypowanym wcześniej obszarze muszyńskiego rynku.

Efekty prac badawczych pozwoliły na bliższe poznanie dziejów Muszyny,  pozyskanie ciekawych zabytków archeologicznych oraz odsłonięcie reliktów monumentalnych XVI-wiecznych, kamiennych piwnic, pełniących pierwotnie funkcję składu win biskupów krakowskich.

Wśród wydobytych 20 tys. sztuk zabytków, znalazły się między innymi: monety, główki fajek, ołowiane plomby towarowe, zabawki (gwizdki, lalki), przedmioty codziennego użytku (grzebienie, noże, naparstki), elementy stroju (guziki, haftki, klamry), naczynia ceramiczne i szklane, butelki browarów z Okocimia i Limanowej, kafle piecowe. Do wyjątkowo cennych znalezisk należy zaliczyć: rzadki tłok oficerski tzw. referentka z XVIII w. ozdobiona herbem ze strzałą (zbliżonym do herbu Niesobia, którym pieczętował się również starosta Kępiński),  XV-wieczna boratynka Jana Kazimierza, kościana szczotka do zębów i finezyjnie wykonany pierścionek z dużym przezroczystym kamieniem i sześcioma szmaragdowymi oczkami po bokach.

Odkryte murowane relikty dawnych piwnic okazały się dwoma dużymi pomieszczeniami o powierzchni 100 m2, przykrytymi sklepieniami kolebkowymi i doświetlonymi oknami szybowymi, które stanowiły jednocześnie system wentylacji. Do piwnic z poziomu płyty rynku prowadziły murowane schody oraz szeroka rampa, umożliwiająca wtaczanie beczek z winem. Konstrukcja ścian piwnic była na tyle solidna, że w 1647 roku biskup krakowski Piotr Gembicki zezwolił mieszczanom muszyńskim na posadowienie na nich nowego ratusza. Wzmiankę o tym wydarzeniu znajdujemy w ordynacji biskupiej z 1647 roku, w której czytamy:

 „Ciż mieszczankowie nasi suplikowali (błagali), prośbę wnosząc przez komisarzów naszych do nas, abyśmy im ratusz stary przenieść pozwolili na piwnice nasze murowane w rynku i to im pozwalamy dla ozdoby i warunku miasteczka albo ochrony od ognia, tą jednak kondycyją (pod tym warunkiem), aby na tych piwnicach naszych, które dla win sprowadzania wolne sobie zostawujemy, ratusz ze sklepami i kramami wymurowali sobie, w którym by schowane swoje mieć mogli woźni dla sądów publicznych i pożytek z kramów dla ozdoby miasta.” 

Ratusz ten spłonął w 1763 roku, a na jego miejscu powstał nowy drewniany, przejęty nieprawnie w zarząd przez ostatniego starostę Idzi Fihausera. Zwrócenie muszyńskim mieszczanom ratusza w 1772 r., kończy jego świetność i przydatność dla władz miasta, gdyż administracja austriacka przenosi właśnie w tym samym roku sąd do Nowego Sącza, a opuszczony  budynek  służy już tylko jako karczma. Ostatecznie i on nie dotrwał naszych czasów. W 1916 roku został rozebrany, a znajdujące się pod nim piwnice zasypano. Fragmenty sklepień  piwnic muszyńskich można było jeszcze oglądać w trakcie prac ziemnych w 1968 , 1986 i 1997 roku.

W trakcie badań archeologicznych, w sąsiedztwie składów win odkryta została również niewielka, murowana piwnica przykryta pierwotnie sklepieniem kolebkowym. Znajdujące się na jej ścianach haki, łańcuchy i pozostałości metalowych kun, potwierdziły istnienie wspomnianego w aktach sądowych z 1678 roku ratuszowego „więzienia dolnego”. Więźniowie przetrzymywani tu byli w surowych warunkach, siedząc na wilgotnym klepisku z rękami przykutymi nad głową. Niewielkie, ogrzewane pomieszczenie nad piwnicą pełniło zapewne funkcję „więzienia górnego”, które wykorzystywano w trakcie wstępnych przesłuchań.


Oferta komercyjna

- kawiarnia

Facebook
Instagram
WWW mgok.muszyna.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 10:00 - 18:00
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa środa 10:00 - 18:00
czwartek czwartek 10:00 - 18:00
piątek piątek 10:00 - 18:00
sobota sobota 10:00 - 18:00
niedziela niedziela 10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Gabinet starosty - historia Państwa Muszyńskiego
Gabinet starosty - historia Państwa Muszyńskiego
Wystawa stała
Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”
ul. Krzywa 1
33-370 Muszyna
Małopolskie
artyści, broń i militaria, przywódcy tak
Agenda - Izba mieszczańska
Izba mieszczańska
Wystawa stała
Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”
ul. Krzywa 1
33-370 Muszyna
Małopolskie
region tak
Agenda - Komnata sztuki nieprofesjonalnej
Komnata sztuki nieprofesjonalnej
Wystawa stała
Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”
ul. Krzywa 1
33-370 Muszyna
Małopolskie
region tak
Agenda - Kuchnia łemkowska
Kuchnia łemkowska
Wystawa stała
Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”
ul. Krzywa 1
33-370 Muszyna
Małopolskie
wieś, wnętrza i życie codzienne tak
Agenda - Żydzi w Muszynie
Żydzi w Muszynie
Wystawa stała
Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”
ul. Krzywa 1
33-370 Muszyna
Małopolskie
region tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.